Az elmúlt években jelentősen megnőtt Székelyföldön a medveállomány, emberi életek kerültek veszélybe, így az RMDSZ törvényhozói fontosnak tartották a hatályos törvények mielőbbi módosítását. Számos helyi és megyei önkormányzat jelezte a problémát a szaktárcának, azonban mindmáig csak részlegesen sikerült előrelépni ez ügyben.
Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője úgy értékelte, hogy a mai törvénymódosítás jelentős mértékben szigorít az eddig érvényben levő jogszabályon, hiszen eddig a szaktárcára vonatkozó előírások értelmében nem volt köteles egy beavatkozási kvóta megállapítására.
Az RMDSZ törvénye értelmében ezentúl minden évben a környezetvédelmi minisztérium egy beavatkozási kvóta megállapítására lesz köteles, illetve a módosítás további kötelezettséget ír elő, amely alapján a szaktárca egy év leforgása alatt, vészhelyzetben többször is elrendelhesse a beavatkozást az elszaporodott állomány esetében.
Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője, a parlament alsóházi mezőgazdasági bizottságának tagja, a törvénytervezet kidolgozója elmondta, hogy a szakbizottsági munkálatok alatt számos vitát eredményezett a Szövetség törvénytervezete, de sikerült megértetni a többséggel a szabályozás szükségességét. Magyar továbbá elmondta, hogy szakmai felmérések és módszertan alapján állapítják meg a védett állatok számát, amely értelmében a szaktárca jóváhagyja a beavatkozási kvótát, azonban ezen a téren is szükség van további előrelépésekre, hiszen nem tükrözik teljes mértékben a valóságot. „A közeljövőben szükség lesz egy sokkal alaposabb genetikai elemzésen alapuló állományfelmérésre, hiszen jelen pillanatban semmilyen hatóság nem rendelkezik pontos adatokkal a medveállományt illetően, országos és regionális lebontásban.”